فعالیت های کارآفرینان دانشگاه هنر اسلامی تبریز(از سال 1392 تاکنون)

کارگاه شماره 1(تولید محصولات سرامیکی):


کارگاه کار آفرینی  شماره یک دانشگاه هنر اسلامی تبریز دوره جدید فعالیت خود را در تابستان 1396 توسط مهدی عربعلی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی با گرایش سفال آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی که تولید محصولات سرامیکی است  شروع بکار نموده است که تولید این محصولات با سه زیر مجموعه زیر صورت می‌پذیرد:
الف - مطالعه بر روی تولید و مدیریت تولید محصولات در صنایع دستی از ( طراحی محصول تا تحویل به مشتری).
 ب- مطالعه بر روی لعاب‌های هنری با کیفیت بالا و در نهایت ساخت آنها( در زمینه سرامیک رو میزی و مجسمه های سرامیکی)
 ج- مطالعه بر روی بدنه‌های مختلف برای استفاده در تولیدات سرامیکی و مجسمه‌های شهری با کیفیت بالا و ماندگاری در شرایط مختلف جوی.
 رویکرد اصلی این کارگاه استفاده از دانش تایپوگرافی در محصولات سرامیکی است و با توجه به اینکه کارآفرین خود تخصصی در هنر خوشنویسی و دانش طراحی حروف دارد امید است که با استفاده از این هنر و استفاده از مفاهیم عمیق موجود در فرهنگ اسلامی و ایرانی به خلق آثاری هرچه بهتر و نوآوری دست یابد.


کارگاه شماره2(تولید محصولات فلزی):

کارگاه کارآفرینی  شماره 2 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1395 توسط مجید عابدی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی با گرایش فلز آغاز نموده است. این کارگاه با یک هدف اصلی تولید محصولات فلزی شروع بکار نموده که رویکرد اصلی این کارگاه تولید ظروف فلزی و کمک در ساخت ضریح می‌باشد.  


کارگاه شماره3(محصولات شیشه ای):
کارگاه کارآفرینی  شماره 3 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1394 توسط ماهان مقصودی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی با گرایش شیشه آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی که تولید محصولات شیشه‌ای است شروع بکار نموده است.  این کارگاه اختصاص به تولیدات شیشه دارد که کارآفرین طی فعالیت‌های مستمر خود در این کارگاه توانسته به تجاری سازی دست یابد.

کارگاه شمار4(سنگ‌تراشی و حجاری سنگ):
این کارگاه در اختیار  بهرام حجاری زاده  می‌باشد.. از جمله آثار ارزشمند ایشان می‌توان به حجاری سنگ‌های مزار استاد شهریار در تبریز، حجاری آر باستانی  میراث فرهنگی تبریز در مسجد سید حمزه، مجسمه سازی و پیکر تراشی در اصفهان و تبریز اشاره نمود. از جمله فعالیت‌های جدید ایشان طرح ساخت بزرگترین قرآن سنگی جهان است که قرار است به صورت حجاری روی سنگ به اجرا دربیاید.  این کتاب شامل 360 ورق می‌باشد که تمام این صفحات به ضخامت 1.5 سانتی متر بوده و هر دو طرف ان به صورت برجسته حجاری خواهند شد. وزن این قران تقریبا برابر 16000 کیلوگرم و اندازه صفحات ان برابر 86 سانتی متر طول و عرض 114 سانتی متر خواهد بود. صفحه اول ان دارای تذهیب زیبای کناری خواهد بود و بقیه صفحات بدون تذهیب و فقط با آیات شریفه حجاری خواهند شد. صفحه اول قران حجاری شده‌ی سنگی به صورت نمونه حجاری شده و اماده نمایش می‌باشد.  
 


کارگاه شماره 6 (تولید محصولات چرمی):
کارگاه کارآفرینی  شماره 6 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1394 توسط خانم عرفانه سپهر و همسر ایشان آقای محمد امیری دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی تولید محصولات چرمی از قبیل کیف و کفش مردانه و زنانه  شروع بکار نموده است که امروزه نقش شایانی در تجارت کیف و کفش و احیاء چرم تبریز ایفا نموده است.  

 
کارگاه شماره7(زیورآلات):
کارگاه کارآفرینی شماره 7 در اختیار مهدی جلیل زادگان دانشجوی رشته ی طراحی صنعتی دانشگاه هنر اسلامی می‌باشد. این کارگاه اختصاص به تولید زیورآلات دارد.


کارگاه شماره 8(تولید زیورآلات):
کارگاه کارآفرینی  شماره 8 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1396 توسط خانم الهه صیفی‌کار و همسر ایشان دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی تولید زیورآلات شروع بکار نموده است.


کارگاه شماره9(تولید زیورآلات):
کارگاه کارآفرینی  شماره 9 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1396 توسط مائده اصغرزاده کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی تولید زیورآلات شروع بکار نموده است.
 

کارگاه شماره 10 (پاپیه ماشه و ابر و باد):
کارگاه کارآفرینی  شماره 10 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1396 توسط خانم هاله عطاپور دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی تولید ابرو باد و پاپیه ماشه بکار نموده است


کارگاه شماره11 زهرا آلیش زاده
کارگاه کارآفرینی شماره 11 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1395 توسط خانم زهرا عالیش‌زاده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی تولید منسوجات سنتی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 
کارگاه شماره12(تولید محصولات چرمی):
کارگاه کارآفرینی  شماره 12 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1394 توسط سعید رحیمی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی تولید محصولات چرمی فعالیت خود را آغاز نموده است.
 


کارگاه شماره 13 (تولید محصولات فلزی):
کارگاه کار آفرینی  شماره 13 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1396 توسط قاسم علیپور دانشجوی کارشناسی رشته هنر اسلامی آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی تولید محصولات فلزی، شروع بکار نموده است.
 


کارگاه شماره 14
این کارگاه در اختیار جناب آقای تیموری و عاطفه فاضل می‌باشد که به صورت مشترک خدمات مربوط به عکاسی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. همچنین در این کارگاه، فعالیت‌هایی از قبیل تولید کیف‌های سنتی نیز ارائه می‌شود.
 


کارگاه شماره 15 (تولید محصولات فلزی):
این کارگاه، از سال 1396 دوره جدید فعالیت خود را توسط محمد امیری دانشجوی رشته هنرهای کاربردی با تولیدات فلزی آغاز نموده است.
 


کارگاه شماره 17(تولید سفال و زیورآلات):
کارگاه کارآفرینی شماره 17 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1394 توسط خانم معصومه کریمی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است.  این کارآفرین در زمینه­ی سفال و زیورآلات با برند اُ-سین فعالیت خود را آغاز نموده است. زمینه‌های فعالیت در کارگاه: طراحی و اجرای نقش برجسته در هر ابعادی، طراحی و ساخت کاشی دست ساز، طراحی و ساخت ظروف کاربردی و لوکس سرامیکی و طراحی و ساخت زیورآلات با متریال­های سفال، چوب، برنج، مس قابل ذکر می‌باشند.
 

 
کارگاه شماره 17(1)(تولید محصولات سرامیکی):
کارگاه کارآفرینی  شماره 17 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1394 توسط سروین مرادی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است.  این کارآفرین در زمینه­ی تولید محصولات سرامیکی فعالیت خود را آغاز نموده است.
 


کارگاه شماره 17(2) (تولید سرامیک و چرم):
کارگاه کارآفرینی  شماره 17 (2)  فعالیت دوره جدید خود را در سال 1394 توسط قیس ثبوتی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی سرامیک/چرم و سراجی/دفاتر طراحی/انواع کیف‌های برزنتی/طراحی بسته بندی/طراحی گرافیک شروع بکار نموده است.
برند قیس: قیس نامی‌است پسرانه در عربی به معنای درک کننده زخم‌ها و دردها همچنین نام مجنون و نام بتی بوده است از این رو انتخاب چسب زخم به عنوان برند بدلیل اشاره به این نام است.
 

کارگاه شماره 18 (کارگاه تولید سرامیک )
این کارگاه بصورت مشترک در اختیار دانشجویان سیده ندا الموسوی، بتول احمدپور و الهام حسنی می‌باشد که فعالیت‌هایی در راستای تولید اقلام شامل ظروف غذاخوری، پارچ و لیوان و همچنین فرفره‌های سرامیکی را در این کارگاه انجام می‌دهند.
 


کارگاه شماره 19(تولید محصولات سرامیکی):
کارگاه کارآفرینی  شماره 19 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1394 توسط خانم مهرناز پرتوی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی تولید سفال شروع بکار نموده است.

 
کارگاه شماره20(تولید محصولات سرامیکی):
کارگاه کارآفرینی  شماره 20 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1394 توسط خانم مرضیه عابدینی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی تولید سفال شروع بکار نموده است.
 


کارگاه شماره21 (تولید محصولات سرامیکی):
این کارگاه در اختیار خانم لیلا تقی‌پور دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه هنر اسلامی تبریز در رشته‌ی هنر اسلامی گرایش سفال می‌باشد. به طور کلی فروش‌های ایشان در دوره‌ی حضور در دانشگاه هنر اسلامی تبریز را می توان به صورت زیر طبقه‌بندی نمود که در شهرهای تهران، گرگان، مشهد و تبریز و برای صادرات به کانادا و ترکیه انجام گردیده است:
 1. فروش به گالری وزیری
 2. فروش به آقای فرشی
 3. فروش به آقای قائم
 4. فروش به خانم صدری
 5. فروش به خانم مطیع
 6. فروش‌ در نمایشگاه ملی صنایع دستی تهران و تبریز
 7. فروشگاه در نمایشگاه جشنواره‌ی خوارزمی
 8. فروش در بازارهای هفتگی و جمعه بازارها و بازارهای مناسبتی تهران
 9. فروش در نمایشگاه‌های دانشگاه هنر اسلامی (ارسیکا و نمایشگاه‌های مناسبتی) 
   


   کارگاه شماره22(تولید محصولات سرامیکی):
  این کارگاه در اختیار خانم مژده عبداللهی دانشجوی کارشناسی ارشد سفال و سرامیک می‌باشد. طراحی و تولید بالغ بر بیست نوع محصول جدید، متفاوت و منحصر به فرد کاربردی در کارگاه هنری سی سرامیک ،آموزش و بکارگیری 4 نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه هنر اسلامی تبریز به صورت ثابت، همکاری با 3 نفر به صورت مستمر، عرضه محصول به فروشگاه های صنایع دستی معتبر سراسر کشور، راه اندازی صفحات اینترنتی و تبلیغات فضای مجازی از بدو تاسیس با نام و برند سی سرامیک جهت بازاریابی و ارائه هر چه بهتر محصول عرضه و فروش بیش از 2500 قطعه انواع محصولات متنوع سفارشی به مراکز علمی، فرهنگی و دانشگاهی ورود به عرصه دکوراسیون داخلی با ساخت و فروش کاشیهای دست ساز هنری منحصر به فرد سی سرامیک طراحی، ساخت و نصب 3 عدد نقش برجسته بزرگ سفارشی برای لابی هتل و مجتمع و ویلای مسکونی انجام سفارش تندیس تقدیر به تعداد 500 قطعه جهت تقدیر از دانشجویان دانشگاه هنر، انجام سفارش تعداد 300 قطعه جام تقدیر برای دانشگاه علوم پزشکی کرمان، انجام سفارش بشقابهای هدیه به تعداد 200 عدد برای دانشگاه پردیس س و ب، انجام سفارش نان سرامیکی جهت هدیه سال نو(96) برای کارخانه نان صنعتی دنیش کرمانشاه، ساخت کوره مورد نیاز کارگاه در خود کارگاه سی سرامیک اشاره نمود.
   


  کارگاه شماره23(تولید محصولات سرامیکی):
  کارگاه کار آفرینی  شماره 23 فعالیت دوره جدید خود را در سال 1394 توسط خانم اعظم فلاح دانشجوی کارشناسی ارشد رشته هنر اسلامی آغاز نموده است. این کارگاه با هدف اصلی تولید سفال شروع بکار نموده است.
   

کارگاه شماره24(محصولات چوبی):
این کارگاه فعالیت خود را با خانم مریم قنبری دانشجوی کارشناسی ارشد هنرهای اسلامی(گرایش چوب) آغاز نموده است.
 


کارگاه‌های دانشکده معماری و شهرسازی
کارگاه‌های موجود در دانشکده معماری و شهرسازی مشتمل بر چهار کارگاه می‌باشند که از بدو شکل‌گیری دانشگاه، در راستای فعالیت‌های مرمتی دانشگاه خصوصا دانشکده معماری و شهرسازی شکل گرفته‌اند. این کارگاه‌ها زیر نظر اساتید و با بکارگیری دانشجویان، فعالیت‌های مرمتی از قبیل تعمیر و بازسازی پنجره‌های ارسی، قواره‌بری، گچبری ساختمان‌ها، نقاشی، مرمت شومینه‌ها و ... را به انجام رسانده‌اند.  پس از مدتی تعدادی از این کارگاه ها بصورت مستقیم در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.
کارگاه شماره 1:
کارگاه شماره 1، در اختیار سرکارخانم سولماز احمدزاده ننه کران فارغ التحصیل رشته نگارگری از دانشگاه هنر اسلامی تبریز و همسر ایشان داریوش شیرزاده، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد طراحی صنعتی می‌باشد. اولین کار ایشان، که بخش عملی پایان‌نامه­ی ایشان با عنوان طراحی و ساخت محراب برای مسجد دانشگاه هنر اسلامی با تکنیک گچبری نیز محسوب می‌شود، مرمت و ساخت محراب مسجد دانشگاه بوده است.
از جمله فعالیت‌های ایشان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:


مرمت نقاشی دیواری و شومینه خانه­ی نیکدل دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اسلامی تبریز،  در سال 1392، زیر نظر استاد رحیم چرخی.
طراحی محافظ برای نقاشی دیواری خانه بهنام، مرمت نقاشی دیواریازاره‌ها و شومینه‌های خانه بهنام، مرمت قطار بندی خانه بهنام، مرمت مقرنس‌های نمای بهنام در شهریور ماه 1393
مرمت و رنگ‌آمیزی بندکشی­های زیرزمین خانه­ی کوشک، مرمت شومینه و نقاشی دیواری ازاره‌های خانه کوشک، خانه صدقیانی و قدکی و کل نمای خانه­ی گنجه­ای‌زاده و قدکی، طراحی و اجرای قطار بندی خانه کوشک و گوهریون و صدقیانی و سر ستون­های خانه صدقیانی، اجرای نمای سفالی گوهریون، خط کشی­های طاقچه­های خانه گوهریون.

بازسازی و مرمت شومینه­های خانه­ی گوهریون بر اساس شومینه موزه قاجار و طراحی مقرنس تل زینبیه از فعالیت های دیگر کارگاه شماره 1 به حساب می‌آید. 
 

کارگاه شماره2
دومین کارگاه در دانشکده معماری و شهرسازی در اختیار خانم سودابه اکبری، دانشجوی کارشناسی ارشد هنر اسلامی گرایش چوب می‌باشد که پنجره‌ی گره‌چینی با تکنیک گره دو طرفه کار شده برای دو اتاق، گوشواره تالارخانه گوهریون در دانشکده‌ی معماری و شهرسازی تبریز را به اتفاق همسر محترمشان هادی فیاضی طراحی و اجرا کرده‌اند. همچنین مرمت کتیبه پنجره خانه ی صدقیانی در دانشکده ی معماری و شهر سازی به اندازه اثر 331 در 170 از فعالیت های ایشان به شمار می آید.


کارگاه شماره3
سومین کارگاه در اختیار خانم فرشته برومند و همچنین آرزو خواجوی می‌باشد که این کارگاه اختصاص به آئینه‌کاری دارد. در این کارگاه فعالیت‌های مرتبط با آیینه‌کاری خانه‌های موجود در دانشکده  از قبیل خانه صدقیانی به اجرا درآمده است.
 


کارگاه شماره 4:
این کارگاه در اختیار محمد مدهوشیان نژاد می‌باشد که دانشجوی مقطع دکتری و مدرس دانشگاه هنراسلامی تبریز می‌باشند. در این کارگاه که تعداد 15 دانشجو با ایشان همکاری می‌نمایند فعالیت‌هایی از قبیل: ارسی‌سازی، آیینه‌کاری و معرق چوب انجام می‌شود.


کارگاه شماره 5
این کارگاه در اختیار خانم فتانه فلاحی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته هنرهای اسلامی گرایش چوب می باشد. این کارگاه جهت طراحی و ساخت  پنجره های ارسی دانشکده معماری و شهرسازی در اختیار ایشان قرار داده شده است و از تابستان 1394 در این کارگاه مشغول به فعالیت هستند. از جمله فعالیت های ایشان در این کارگاه، مرمت خانه قاجاری صدقیانی می باشد که بخش اعظم آن، مختص به آثار چوبی مخصوصا پنجره های ارسی می باشد.


کارگاه های دانشکده طراحی اسلامی
کارگاه‌های کارآفرینی دانشکده طراحی اسلامی، که می‌توان از آن به عنوان مرکز کارآفرینی نیز یاد نمود، در بهمن ماه 1393 با حضور ریاست محترم دانشگاه افتتاح گردیده است. از اهداف اصلی این مرکز ایجاد فضایی برای کنار هم قرار گرفتن کارآفرینان دانشجو از رشته‌های مختلف مانند طراحی صنعتی، چندرسانه‌ای، هنرهای صناعی اسلامی و معماری برای انجام کارهای گروهی در حوزه‌های مختلف هنری و صنعتی می‌باشد. به فعالیت‌های صورت گرفته در رشته‌ی طراحی صنعتی در مرکز کارآفرینی می‌توان طراحی محصولات صنایع دستی و ارتقا آنها، طراحی المان‌های شهری اشاره کرد. در حوزه‌ی چند رسانه‌ای طراحی وب سایت‌ها و پوسترهای تبلیغاتی و در رشته هنرهای صناعی فعالیت‌های معرق‌کاری، منبت‌کاری و خاتم‌کاری در مرکز صورت می‌گیرد.
پیوست شماره 3- اطلاعات کارگاهها


 

تبریز - خیابان آزادی - میدان حکیم نظامی - دانشگاه هنر اسلامی تبریز

کد پستی : 5164736931   تلفن : 35412135-041   دورنگار :35412140-041

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد.